Strona głównaPomocSzukajZaloguj sięRejestracja

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
26 Wrzesień 2017, 08:14:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj

Stats
5419 wiadomości w 1452 wątkach, wysłane przez 670 użytkowników
Najnowszy użytkownik: mollek33
+  Idea Bank Opinie
|-+  Dyskusje Ogólne
| |-+  Dyskusje ogólne
| | |-+  Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży 2015
« poprzedni następny »
                                    Polecaj:
Strony: [1]
Wątek: Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży 2015  (Przeczytany 3149 razy)
piotrekm
Weteran
*****
Wiadomości: 648



Zobacz profil
« : 28 Październik 2014, 02:32:38 pm »

Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży 2015



- na umowę zlecenie lub o dzieło może.

Na umowę o pracę nie, dlatego że kobieta (nawet pracownica młodociana) w ciąży chroniona jest już od pierwszego dnia ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć z nią umowy, a jeśli umowa zawarta została na czas określony i kończy się w trakcie kiedy pracownica jest w ciąży - minimum w 28 tygodniu, to musi zostać przedłużona przynajmniej do dnia porodu.

Pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu terminową umowę o pracę zawartą z pracownicą w ciąży. Konieczność przedłużenia umowy następuje w sytuacji, gdyby umowa o pracę rozwiązała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i jednocześnie po upływie 3. miesiąca ciąży.

Pracownica w ciąży podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy (art. 177 k.p.). Pracodawca nie może więc takiej pracownicy wypowiedzieć umowy o pracę ani jej rozwiązać w okresie ciąży. Wyjątkiem od tej reguły jest umowa na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca. W przypadku natomiast pracownic zatrudnionych na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, jeżeli umowy te uległyby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, to należy przedłużyć je do dnia porodu.


Kolejnym wyjątkiem są umowy na umowy o pracę na zastępstwo na okres usprawiedliwionej nieobecności. Umowy o pracę do dnia porodu nie trzeba przedłużyć również w przypadku kobiet zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, np. na umowę zlecenia lub umowę o dzieło. Do takich umów nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy.


Umowy do dnia porodu nie trzeba również przedłużać ze stażystką, która odbywa staż u pracodawcy na podstawie skierowania z urzędu pracy.
Zapisane
ozek
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 3


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 30 Wrzesień 2015, 06:35:39 pm »

Umowa o dzieło to nie umowa o pracę i przy niej nie obowiązuje kodeks pracy. Umowa o dzieło jest podpisywana jedynie na wykonanie określonego dzieła.
Zapisane

meleksinski
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 9


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24 Listopad 2015, 10:08:10 am »

Ciekawe jest to, że umowa zlecenie nie funkcjonuje zasada nietykalności. Ale jeśli kobieta z dzieckiem wynajmie mieszkanie to właściciel nie może jej wyrzucić.
Zapisane
Strony: [1]  
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2011, Simple Machines