Strona głównaPomocSzukajZaloguj sięRejestracja

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Maj 2018, 01:26:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj

Stats
6186 wiadomości w 1530 wątkach, wysłane przez 761 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Boguslaw28
+  Idea Bank Opinie
|-+  Inne
| |-+  Dotacje unijne
| | |-+  Dofinansowanie unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2013
« poprzedni następny »
                                    Polecaj:
Strony: [1]
Wątek: Dofinansowanie unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2013  (Przeczytany 20306 razy)
piotrekm
Weteran
*****
Wiadomości: 648Zobacz profil
« : 23 Październik 2012, 09:54:32 pm »

Dofinansowanie unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2013 - Odpowiedzi na najważniejsze pytania osób starających się o dotację na rozwój firmy w 2013 roku.


 

1. Czy w 2013 roku będą dotacje na rozpoczęci działalności gospodarczej?

Niestety, przewidziane środki na wsparcie osób zakładających nową działalność gospodarczą były przewidziane na lata 2007 - 2013 r. i większość już się skończyły. W nowej perspektywie 2014 - 2020 r. będzie nowa pula pieniędzy, jednak dotacje mają być zwrotne (pożyczki nieoprocentowane, częściowo mogą być umarzane). Jak będzie jednak jest to jedną wielką niewiadomą. Mimo to warto sprawdzić w Urzędach Pracy (właściwych co do zamieszkania) czy w 2013 roku nie będzie naboru, bo nie jest to wykluczone.

2. Kiedy mam zarejestrować firmę, przed czy po uzyskaniu dotacji?


Nigdy nie rejestruj firmy zanim nie zorientujesz się z jakich programów możesz skorzystać. Wiele programów pomocowych jest przeznaczonych dla osób, które chcą założyć, ale jeszcze nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jeżeli będziesz starał się o dotację z Urzędu pracy oraz dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności w ramach działania 6.12 to musisz być bezrobotnym, który nie może mieć założonej działalności gospodarczej.

 

3. Czy mam szanse na dotacje?


Tak, w większości wypadków masz szansę. Ale to czy jednak otrzymasz wsparcie ze środków unijnych zależy ściśle od programu, w ramach którego weźmiesz udział, Twojej pomysłowości oraz dobrze przygotowanego biznes planu.
4. Czy na każdą działalność dostane dotacje?Przepisy unijne mówią tylko o branżach, na które wsparcie unijne nie mogą zostać udzielone. Wsparcie nie może być udzielone na projekty dotyczące działalności gospodarczej:


- związanej z produkcją, przetwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,
- w sektorze górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/1 z 2.08.2002),
- w sektorze rybołówstwa,
- w sektorach hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych w rozumieniu przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy publicznej,
- w sektorze budownictwa okrętowego,
- w zakresie produkcji lub obrotu bronią.

Poszczególne programy, w ramach których można pozyskać dotację na założenie własnej firmy mogą mieć nieco inne rodzaje działalności, na które nie jest przyznawana dotacja. Te wymienione powyżej to najczęstsze z nich.5. Jakie programy unijne są dostępne dla osób, które chcą dopiero założyć firmę lub nowo założonych firm?

 

W latach 2007-2013 możesz pośrednio lub bezpośrednio korzystać z następujących programów unijnych:


Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ? działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej (Instytucje, które otrzymała dotację w ramach działania PO IG 3.1, działają na podobnej zasadzie jak robią to Business Angel czy też fundusze VC. Jeśli masz ciekawy pomysł na innowacyjny biznes z zakresu nowych technologii możesz zgłosić się do jednej z tych instytucji i w konsekwencji uzyskać inwestora, który zainwestuje w Twój pomysł do 200 tys. EURO. Instytucje te nie mogą objąć w nowo powstałym biznesie więcej niż 50% udziałów.)


Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ? działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej


Program Operacyjny Kapitał Ludzki ? działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Kwota do 40 tys. zł, ale nie łatwa do uzyskania. Czas zdobywania dotacji wynosi średnio ok. 6 mc (cykl szkoleń może trwać do 3 miesięcy). W praktyce często kwota przydzielona jest znacznie niższa niż 40 tyś złotych, wiec niekiedy lepiej starać się o dofinansowanie firmy z Urzędu Pracy), Szczegóły dostępne są tutaj.


Regionalne Programy Operacyjne
? działania przeznaczone dla przedsiębiorców, firm już istniejących, ale w większości wypadków wystarczy aby firma istniała chociaż jeden dzień, aby móc się starać o środki. Dotacje przyznawane są na zasadzie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych, refundacja wynosi przeważnie od 30 do 70% w zależności od województwa i wielkości firmy.


Program Rozwoju Obszarów Wiejskich ? Działanie 311 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (dla osób ubezpieczonych w KRUS) oraz Działanie 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw (dla NIE ubezpieczonych w KRUS) (W 2010 roku zmieniły się na lepsze zasady, na podstawie których przyznawane są dotacje w tym działaniu. Wprowadzone zostaną zaliczki, zmniejszą się także wymagania co do minimalnej ilości zatrudnionych osób. Aby dostać maksymalną dotację w wysokości 300 tys. zł, wystarczy zatrudnić 3 osoby, wcześniej trzeba było zatrudnić minimum 5 osób.), Więcej szczegółów jest tutaj.
 


6. Od czego zależy z jakiego programu mogę skorzystać?To, z jakiego skorzystasz programu będzie zależeć zarówno od Ciebie (Twojej obecnej sytuacji ? wieku, statusu itp.), jak i miejsca realizacji inwestycji.


7. Czy muszę mieć wkład własny?

 

Bardzo często jest on wymagany, choć są dotacje gdzie nie jest on konieczny. W obecnych programach unijnych wysokość wkładu własnego uzależniona będzie od programu.


8. Kiedy startują programy unijne?


Obecne programy unijne przeznaczone są na lata 2007-2013.
Musisz jednak pamiętać o trzech kwestiach:

Bardzo rzadko zdarza się, aby wnioski o dotacje można było składać nieprzerwanie przez cały rok.

Zazwyczaj wyznaczane są konkretne daty np. od 1 do 30 maja, kiedy można składać wnioski.

Często zdarza się, że organizowany jest tylko jeden nabór w roku. Jeśli więc nabór organizowany jest np. np.1 do 30 maja i w tym terminie nie zdążysz przygotować i złożyć wszystkich dokumentów, to kolejna szansa może pojawić się dopiero za rok. Dotyczy to szczególnie działań i programów gdzie można zdobyć większe środki.

Często to, kiedy i gdzie możesz starać się o dotację, zależy od konkretnego regionu Polski, w którym zamierzasz się starać o dotację. Może się zdarzyć, że u Twojego kolegi z Podlasia właśnie rozpoczął się nabór, a w Twoim przypadku rozpocznie się on dopiero za dwa miesiące.

9. Co muszę zrobić, aby ubiegać się o dotacje?

 

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć tę dotację lub inny rodzaj pomocy, które są w Twoim przypadku najbardziej atrakcyjne. Często jest tak, że poszczególne formy pomocy na założenie firmy wzajemnie się wykluczają, dlatego przeanalizowanie wszystkich możliwych rozwiązań i wybranie tego najatrakcyjniejszego dla siebie jest tak istotne.

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie prac nad biznes planem, który jest podstawowym dokumentem podlegającym ocenie komisji i decydującym o tym czy dotacja zostanie Ci przyznana. Dobrze sporządzony biznesplan dla tzw. ?start-upu? powinien obejmować wiele aspektów związanych z przygotowaniami do powstania firmy, analizę konkurencji czy też planowane etapy rozwoju .

 

10. Jak wyglądają poszczególne etapy pozyskiwani dotacji?


Cały proces pozyskania dotacji na start z Unii Europejskiej składa się najczęściej z poniższych etapów (uzależnione jest to jednak od konkretnego działania/programu):
 

Wyboru odpowiedniego programu,
 

Przygotowanie dokumentacji,
 

Złożenie projektu (wniosku, biznesplanu),
 

Pozytywna decyzja w sprawie przyznania dotacji.
 

Podpisywanie umowy, Realizacja projektu, Rozliczenie projektu.

To wszystko może trwać zarówno miesiąc, kilka miesięcy, a nawet pół roku i dłużej.


11. Czy oprócz dotacji unijnych dostępne są jeszcze jakieś inne źródła dofinansowania?


Dofinansowanie można jeszcze pozyskać również ze środków Funduszu Pracy w ramach dotacji przyznawanych przez Powiatowe Urzędy Pracy do 19 187,1 zł [aktualizacja kwoty - 10.VIII.2010] a dla osób niepełnosprawnych do 47 967,75 zł [aktualizacja kwoty - 10.VIII.2010]. Jest jeszcze sporo innych, okazjonalnych projektów (w tym także wiele ogólnopolskich konkursów), w ramach których przyznawane jest różnego rodzaju wsparcie finansowe dla startujących firm.
Zapisane
Gosiaczka91
Użytkownik
**
Wiadomości: 82


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 09 Styczeń 2017, 03:41:31 pm »

Kiedy dostaniesz dotację czy pożyczkę na założenie swojego biznesu, czeka Cię jeszcze dużo pracy z rozkręceniem firmy. Dzięki dofinansowaniu na pewno będzie Ci łatwiej. Pamiętaj także, że dostanie takiej pomocy na start nie zamyka Ci drogi do Funduszy Europejskich. Prowadząc firmę, nadal będziesz mógł z nich korzystać. Dalsze informacje dostępne są na stronie http://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dofinansowanie-na-rozwoj-firmy/
Zapisane
Roberrt
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 25


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 12 Maj 2017, 07:05:33 am »

Oczywiście, że po otrzymaniu dofinansowania na rozpoczęcie działalności można korzystać z unijnego wsparcia na rozwój firmy. Szczególnie, gdy rozwój ten związany jest z szeroko pojętą innowacyjnością - preferencje w obecnej perspektywie budrzetowej. Warto przy tym, szczególnie gdy pierwszy raz ubiegamy się o unijne dotacje, skorzystać z usług firmy specjalizującej sie pozyskiwaniu unijnych funduszy. Pozwoli to ominąć wiele proceduralnych pułapek, dobrze sporządzony wniosek to podstawa sukcesu. Nas, w skokach na unijną kasę wspiera, z sukcesami zresztą, wrocławska firma InServices (inservices.pl). Polecam, głownie firmom z Dolnego Śląska.
Zapisane
sorka
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 5


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 15 Marzec 2018, 05:27:27 pm »

Jak to wygląda obecnie? Czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Zapisane

Strony: [1]  
« poprzedni następny »
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2011, Simple Machines